Zasady i praktyka, M. Bednarczyk, K. Nes- sel red. Radtke, Autonomia sportu [w:] Leksykon prawa sportowego…, s. Radtke, Autonomia sportu [w:] Pra- wo sportowe, M. Definicja klubu sportowego Ustawa z dnia 25 czerwca r. Piechota, Klub sportowy [w:] Leksykon prawa sportowego…, s. Ponadto, zgodnie z art.
Najbardziej dostrzegalnym jest tzw. Badura, H. Wojcieszak, Art. Komentarz, Warszawa , s. Ustawa ta w art. Komentarz, Warszawa Literatura przedmiotu Badura M. Gronkiewicz-Waltz H. Zagadnienia admi- nistracyjnoprawne, Warszawa Leciak M. Sznajder A. Akty prawne Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia r.
Ustawa z dnia 6 kwietnia r. Ustawa z dnia 7 kwietnia r. Radtke, Komercjalizacja i profesjonalizacja sportu…, s. Ustawa z dnia 2 lipca r. Ustawa z dnia 20 marca r. Wizja do roku 4. Cele 4. Zacznik 1 Spis obiektw sportowych Zacznik 2 Lista klubw sportowych Zacznik 3 Wykaz dyscyplin sportowych uprawianych w Katowicach. Kierunki rozwoju sportu w PolsceNiemal od urodzenia czowiek przejawia naturaln potrzeb ruchu.
Wszelkiego rodzaju wiczenia roz-wijaj somatyczne i motoryczne waciwoci organizmu. Maj one wpyw na zdrowie psychofizyczne i warunkuj prawidowy rozwj czowieka.
W dobie szybkiego rozwoju cywilizacji powanym zagro-eniem staje si ekspansja chorb cywilizacyjnych. Aktywno fizyczna jest ju nie tylko naturaln potrzeb, ale rwnie dziaaniem profilaktycznym. Pozwala w znacznym stopniu ustrzec si przed wieloma chorobami. Dlatego te rozwj sportu jest ju nie tylko elementem prawidowego funkcjo-nowania spoeczestwa czy te wartociow form spdzania czasu wolnego.
Jest przede wszystkim narzdziem przeciwdziaania wobec wspczesnych zagroe zdrowia czowieka. Nakady poniesione dzi na rozwj sportu, na edukacj sportow i promowanie dobrych nawykw aktywnoci fizycznej s nakadami skierowanymi na promowanie zdrowego i sprawnego spoeczestwa. Sport jest skadow polityki spoecznej nowoczesnego pastwa. Stymuluje wiele gazi gospodarki.
Tworzy swoisty rynek pracy. Dziki swojej specyfice jest istotnym czynnikiem ksztatowania zdro-wia, rozwijania nawykw i zachowa prozdrowotnych, a take wartociow form spdzania wolnego czasu. Z tych wzgldw pastwo jest ywotnie zainteresowane rozwojem i upowszechnieniem sportu. W roku Ministerstwo Sportu przygotowao przyjt przez Rad Ministrw Strategi rozwoju sportu w Polsce do roku , w ktrej okrelone zostay priorytety i jednoznaczna wizja rozwojowa, zktrej wynika, e sport bdzie zajmowa coraz mocniejsz pozycj w szeroko pojmowanym syste-mie wartoci indywidualnych i spoecznych, suc wszechstronnemu rozwojowi czowieka, w tym zachowaniu zdrowia i sprawnoci oraz wartociowemu zagospodarowaniu czasu wolnego1.
W Strategii rozwoju sportu w Polsce do roku, ktrej gwnym celem strategicznym jest Aktywne i Sprawne Spoeczestwo, wyznaczone zostay trzy priorytety okrelajce jednoczenie pola dziaania pastwa:. Kademu z priorytetw przypisane zostay konkretne zadania. Po czterech latach od wprowadzenia Strategii widoczne s efekty tych dziaa. S to z jednej strony akcje promujce aktywno fizyczn, jak prowadzona od padziernika roku przez Ministerstwo Sportu i Turystyki Oglnopolska Kampania Spoeczna Sia odruchu.
Z drugiej strony s to take konkretne inwestycje infrastruktu-ralne bdce czsto wsplnym zadaniem pastwa i samorzdu.
Wrd nich wymieni mona Program. Moje Boisko Orlik przedstawiony w roku. Program ten zakada budow oglnodostp-nych, bezpatnych kompleksw boisk sportowych wraz z szatniami i zapleczem socjalnym, w kadej gminie na terenie caego kraju. Inwestycje te czciowo dotowane s przez pastwo, co jest zacht dla samorzdu do ich realizacji. W efekcie do dzi powstao ponad tego typu obiektw sporto-wych, w tym na terenie wojewdztwa lskiego i dwa w Katowicach2.
Dziaania podejmowane przez pastwo w zakresie rozwoju sportu s jednoczenie wytycznymi kierunkw w tej dziedzinie na terenie wojewdztwa czy gminy. Kada jednostka samorzdu tery-torialnego posiada swoj specyfik i uwarunkowania, ktre stanowi o jej wyjtkowoci rwnie w zakresie sportowych zainteresowa mieszkacw.
Niemniej wane jest, aby Strategia rozwoju sportu wKatowicach do roku korelowaa z dziaaniami na poziomie wojewdztwa i kraju. Jest to istotne z dwch powodw. Po pierwsze rodzi moliwo wykorzystania narzdzi stworzonych przez pastwo dla rozwoju sportu, a po drugie przy zachowaniu specyfiki charakterystycznej dla Katowic powoduje, e dziaania na terenie miasta s zbiene z priorytetami na wyszym poziomie admini-stracji terytorialnej dziki temu s z nimi spjne w myl zasady od ogu do szczegu.
Zgodno z dokumentami prawnymi oraz strategicznymina poziomie miasta, wojewdztwa i krajuKluczow podstaw prawn dla Strategii Rozwoju Sportu w Katowicach do roku tworz:.
Ustawa o samorzdzie gminnym z 8 marca z pniejszymi zmianami i ustawa o samorzdzie powiatowym z 5 czerwca Katowice s miastem na prawach powiatu ,. Zgodnie z Art. W szczeglnoci zadania wasne obejmuj sprawy kultury fizycznej iturystyki, w tym terenw rekreacyjnych i urzdze sportowych3. Wiele zmian w zakresie moliwoci podejmowania dziaa prorozwojowych przez samorzd terytorialny wprowadzia ustawa o sporcie z25 czerwca roku.
Wynika z niej midzy innymi, e Tworzenie warunkw, wtym organizacyj-nych, sprzyjajcych rozwojowi sportu stanowi zadanie wasne jednostek samorzdu terytorialnego4. Od samorzdu zaley te tryb i warunki finansowania sportu, a take ch dotowania klubu spor-towego. Nowa ustawa zastpia dwa inne akty prawne: ustaw o kulturze fizycznej oraz ustaw osporcie kwalifikowanym. W odniesieniu do samorzdu wprowadzia ona bardziej przejrzyste zasady dotowania sportu.
Niniejsza Strategia zgodna jest z istniejcymi dokumentami strategicznymi, ktre odnosz si doroz-woju sportu w wymiarze oglnopolskim, i wojewdzkim. S to:. Strategia Promocji Katowic6, zwaszcza w aspekcie wykorzystania wielkich imprez sportowych dopromocji miasta.
W pracach nad Strategi rozwoju sportu w Katowicach do roku wykorzystano take doku-menty Unii Europejskiej, zwaszcza Wytyczne UE dotyczce aktywnoci fizycznej7 z roku. Uwaga terminologiczna. Nazewnictwo i terminologia powizana ze sportem, aktywnoci fizyczn, rekreacj i czynnym wypoczynkiem nie posiada jednolitych standardw.
Ustawa o sporcie z 25 czerwca Dz. Sportem s wszelkie formy aktywnoci fizycznej, ktre przez uczestnictwo dorane lub zorganizo-wane wpywaj na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, rozwj stosun-kw spoecznych lub osignicie wynikw sportowych na wszelkich poziom. Home Documents Strategia sportu.
0コメント